Search This Blog

Thursday, 26 May 2016

C7: DESIGN OF LINTEL AS PER IS CODE

DESIGN OF LINTEL
LONGER SPAN:
Size of  lintel = 230 mm x 230 mm
Clear cover    = 20 mm
fck = 20 N/mm 2 & fy = 415 N/mm2
Use 8 mm dia bars.

EFFECTIVE DEPTH:
       d = D – cc – ( dia / 2) – dia
          = 230 – 20 – ( 8 / 2) – 8
          = 198 mm
                   Clear width ,                                    L  = 5.248 m
Height of masonry above the opening = 0.9 m
Height of masonry above the lintel      = 0.9 - 0.16 = 0.74 m
Assume the weight of masonry wall    = 15 KN/m3

LOAD CALCULATION:
Weight of masonry        = 5.248 x 0.74 x 0.23 x 15 = 13.39 KN
Self weight of masonry = 5.248 x 0.16 x 0.23 x 25 = 4.828 KN
Total load                      = 13.39 + 4.828 = 18.218 KN
Design load                   = 1.5 x 18.218 = 27.327 KN

BENDING MOMENT:
BM, Mu = ( W x L ) / 8
               = ( 27.327 x 5.248 ) / 8
               = 17.92 KNm.

CHECK FOR EFFECTIVE DEPTH:
      d2 = (Mu) / (0.138 x fck x b)
          = ( 17.92 x 106) / (0.138 x  20 x 230)
       d =  168 mm
                     ∴ 198 mm > 168 mm
               Hence safe.
Overall depth = 168 + 20 + ( 8 / 2) + 8 = 200 mm.

AREA OF STEEL:
                           Mu = 0.87*fy*Ast*d*[(1)-((Ast*fy) / (fck*b*d))]
                17.92*106 = 0.87*415*Ast*198*[(1)-((Ast*415) / (20*230*198))]
Ast = 288 mm2

MINIMUM AREA OF STEEL:
    Ast min = ( 0.85 x b x d ) / fy
                  = ( 0.85 x 230 x 198 ) / 415
    Ast min = 93.27 mm2
No of bars = Ast min / ast  = 288 / 93.27  = 3.08 4 nos
provide 4 nos of 10 mm dia bars
Using 6 mm dia of 2 legged stirrups

i ) spacuing = ( Asv x fy ) / ( 0.4 x b )
                    = ( 28.27 x 415) / ( 0.4 x 230 )
                    = 127.52 mm 130 mm
ii ) 0.75 x d  = 0.75 x 198 = 148.5 mm 150 mm
iii ) 450 mm.

RESULT:
Size of lintel          = 230 mm x 230 mm
Overall depth,    D = 200 mm
Effective  depth, d = 198 mm
Provide 4 nos dia of  bars
     Provide 6 nos dia of lateral ties @ 150 mm c/c spacing
SHORTER SPAN:
Size of  lintel = 230 mm x 230 mm
Clear cover    = 20 mm
fck = 20 N/mm 2 & fy = 415 N/mm2
Use 8 mm dia bars.

EFFECTIVE DEPTH:
          d = D – cc – ( dia / 2)
             = 230 – 20 – ( 8 / 2)
             = 206 mm
Clear width span,                              L = 3.280 m
Height of masonry above the opening = 0.9 m
Height of masonry above the lintel      = 0.9 - 0.16 = 0.74 m
Assume the weight of masonry wall    = 15 KN/m3

LOAD CALCULATION:
Weight of masonry       = 3.280 x 0.74 x 0.23 x 15 = 8.37 KN
Self weight of masonry = 3.280 x 0.16 x 0.23 x 25 = 3.0176 KN
Total load                      = 8.37 + 3.0176 = 11.38 KN
Design load                   = 1.5 x 11.38 = 17.07 KN

BENDING MOMENT:
BM, Mu = ( W x L ) / 8
               = ( 17.07 x 3.280 ) / 8
               = 6.9987 KNm.

CHECK FOR EFFECTIVE DEPTH:
       d2 = (Mu) / (0.138 x fck x b)
           = ( 6.99 x 106) / (0.138 x  20 x 230)
        d =  63 mm 70 mm
    ∴ 206 mm > 70 mm
               Hence safe.
Overall depth = 70 + 20 + ( 8 / 2) = 94 mm 100 mm.
AREA OF STEEL:
                            Mu = 0.87*fy*Ast*d*[(1)-((Ast*fy) / (fck*b*d))]
                   6.99*106 = 0.87*415*Ast*206*[ (1)-((Ast*415) / (20*230*206 ))]
Ast = 98 mm2

MINIMUM AREA OF STEEL:
   Aast min = ( 0.85 x b x d ) / fy
                   = ( 0.85 x 230 x 206 ) / 415
     Ast min = 97.04 mm2
 No of bars = Ast min / ast min
                   = 98 / 97.04
                   = 1.009 2 nos
provide 2 nos of 10 mm dia bars
Using 6 mm dia of 2 legged stirrups

i ) spacing = ( Asv x fy ) / ( 0.4 x b )
                    = ( 2 x 28.27 x 415) / ( 0.4 x 230 )
                    = 254.9 mm 260 mm
ii ) 0.75 x d = 0.75 x 206 = 154.5 mm 160 mm
iii ) 450 mm.

RESULT:
Size of lintel            = 230 mm x 230 mm
Overall depth,     D  = 206 mm
Effective  depth,  d  = 100 mm
Provide 2 nos dia of  bars

Provide 6 nos dia of lateral ties @ 160 mm c/c spacing

No comments: