Search This Blog

Thursday, 26 May 2016

C8: DESIGN OF SUNSHADE AS PER IS CODE

SUNSHADE DESIGN

LONGER SPAN:
Length of sunshade       = 5.248 m
Width of sunshade        = 450 mm = 0.45 m
Thickness @ fixed end = 150 mm = 0.15 m
Thickness @ free end   = 60 mm = 0.06 m
fck = 20 N/mm2 & fy = 415 N/mm2
Clear cover                   = 25 mm
           SUse 8 mm dia bar

EFFECTIVE DEPTH:
d = D – cc – (dia/2) – dia
   = 150 – 25 – (8/2) – 8
d = 113 mm

LOAD CALCULATION:
Self weight of sunshade = L x b x d x γ
                                       = 5.248 x 0.45 x [(0.15+0.06) / 2] x 25
                                       = 6.1992 KN
                Imposed load = L x b x d x 15
                                       = 5.248 x 0.45 x 0.150 x 15
                                       = 5.3136 KN
                    Total load   = 6.1992 + 5.3136 = 11.5128 KN
                 Design load   = 1.5 x 11.5128 = 17.2692 KN

BENDING MOMENT:
Max BM, Mu = Wl / 8
                       = (17.2692 x 5.248) / 8
                       = 11.32 KNm.

EFFECTIVE DEPTH REQUIRED:
d2 = (Mu) / (0.138 x fck x b)
     = (11.32 x 106) / (0.138 x  20 x 450)
d = 95.46 mm 96 mm
113 mm > 96 mm
               Hence safe.

AREA OF STEEL:
   Xu (max) = 0.48 x d = 0.48 x 113 = 54.24 mm
             Mu = 0.87 x fy x Ast x [ d – (0.42 x Xu max)]
11.32 x 106 = 0.87 x 415 x Ast x [ 113 – ( 0.42 x 54.24 )]
            Ast = 347.5 mm2 350 mm2
     Ast min = 0.12 % of Ag
                  = ( 0.12 / 100 ) x 450 x 150
                  = 81 mm2
Provide 8 mm dia bars.


SPACING:
Spacing = ( ast / Ast ) x 1000
              = ( 81 / 350) x 1000
              = 231.4 mm 200 mm spacing.

SPACING LIMIT:
i ) Max spacing = 3d = 3 x 113 = 339 mm
ii ) 300 mm
Provide 8 mm dia bars @ 200 mm c/c spacing.


DISTRIBUTION BARS:
       Ast = 81 mm2
Provide 6 mm dia bars
ast = ( π / 4) x d2
          = ( π / 4 ) x 62
          = 28.27 mm2
                    Spacing = ( ast / Ast ) x 1000
          = ( 28.27 / 81 ) x 1000
          = 349 mm 350 mm.

SPACING LIMIT:
i ) Max spacing = 5d = 5 x 113 = 565 mm
ii ) 300 mm
Provide 6 mm dia bars @ 350 mm c/c spacing.

RESULT:
Overall depth,    D = 150 mm
Effective  depth, d = 113 mm
Provide 8 mm dia of main bars @ 200 mm c/c spacing.
Provide 6 mm dia of distribution bars @ 250 mm c/c spacing.


SHORTER SPAN:
Length of sunshade       = 3.280 m
Width of sunshade        = 450 mm = 0.45 m
Thickness @ fixed end = 150 mm = 0.15 m
Thickness @ free end   = 60 mm = 0.06 m
fck = 20 N/mm2 &  fy  = 415 N/mm2
Clear cover                   = 25 mm
          Use 8 mm dia bar

EFFECTIVE DEPTH:
d = D – cc – (dia/2)
   = 150 – 25 – (8/2)
d = 121 mm

LOAD CALCULATION:
Self weight of sunshade = L x b x d x γ
                                       = 3.280 x 0.45 x [(0.15+0.06) / 2] x 25
                                       = 3.8745 KN
                Imposed load = L x b x d x 15
                                       = 3.280 x 0.45 x 0.150 x 15
                                       = 3.321 KN
                      Total load = 3.8745 + 3.321 = 7.1955 KN
                   Design load = 1.5 x 7.1955 = 10.79325 KN

BENDING MOMENT:
Max BM, Mu = Wl / 8
                       = (10.8 x 3.280) / 8
                       = 4.428 KNm.



EFFECTIVE DEPTH REQUIRED:
d2 = (Mu) / (0.138 x fck x b)
     = (4.428 x 106) / (0.138 x  20 x 450)
  d = 59.70 mm 60 mm
121 mm > 60 mm
               Hence safe.

AREA OF STEEL:
  Xu (max) = 0.48 x d = 0.48 x 121 = 58.08 mm
             Mu = 0.87 x fy x Ast x [ d – (0.42 x Xu max)]
4.428 x 106 = 0.87 x 415 x Ast x [ 121 – ( 0.42 x 58.08 )]
             Ast = 126 mm2
      Ast min = 0.12 % of Ag
                    = ( 0.12 / 100 ) x 450 x 150
                    = 81 mm2
    Provide 8 mm dia bar

SPACING:
Spacing = ( ast / Ast ) x 1000
              = ( 81 / 126 ) x 1000
              = 642.8 mm 640 mm spacing.

SPACING LIMIT:
i ) Max spacing = 3d = 3 x 121 = 363 mm
ii ) 300 mm
Provide 8 mm dia bars @ 300 mm c/c spacing.

DISTRIBUTION BARS:
        Ast = 81 mm2
  Provide 6 mm dia bars
      ∴ ast = ( π / 4) x d2
              = ( π / 4 ) x 62
              = 28.27 mm2
Spacing = ( ast / Ast ) x 1000
              = ( 28.27 / 81 ) x 1000
              = 349 mm 350 mm.

SPACING LIMIT:

i ) Max spacing = 5d = 5 x 121 = 605 mm
ii ) 300 mm
Provide 6 mm dia bars @ 350 mm c/c spacing

RESULT:
Overall depth,    D = 150 mm
Effective  depth, d = 121 mm
Provide 8 mm dia of main bars @ 300 mm c/c spacing.

                        Provide 6 mm dia of distribution bars @ 350 mm c/c spacing

3 comments:

ullas said...

Thank you very much

Unknown said...

I know some ideas.thanks

Neha said...

Really helpfull